Category: HaberlerAltBant

Genel Kurul İlanı

fayder-logo.jpg

01 Haziran 2021

 

FELAKETTE ACİL YARDIM DERNEĞİ (FAYDER)

XI. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA  DAVETİ

 

Derneğimizin 26 Mayıs 2021’de yapılması planlanan Olağan Genel Kurul Toplantısının TC İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında ertelenme zarureti doğmuştur.

Derneğimizin XI. Olağan Genel Kurul Toplantısı 16 Haziran 2021 Çarşamba günü, 14:00-15:00 saatlerinde Haseki Sultan Haseki Kadın Sok. No:1 Fatih/İstanbul adresinde aşağıda yazılı gündemle yapılacaktır. Belirtilen gün çoğunluk sağlanamadığı takdirde, ikinci toplantı 23 Haziran 2021 Çarşamba günü aynı gündem, aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur. 

 

YÖNETİM KURULU

 

 

        GÜNDEM

   1. Açılış ve yoklama,
   2. Kongre Başkanlık Divanı seçimi,
   3. Saygı duruşu,
   4. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunması ve müzakeresi,
   5. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun ayrı ayrı ibrası,
   6. Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,
   7. Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,
   8. Dilekler ve temenniler,
   9. Kapanış.

STK’LARA VERİLEN HALKIN DEPREME HAZIRLIĞI SEMİNERİ

Mirasımız Derneğinden gelen talep üzerine, 11 Ekim 2019 tarihinde eğitmen Habibe Keleş tarafından Temel Afet Bilinci Semineri verildi. 35 kişinin iştirak ettiği eğitimde katılımcılara Aile Afete Hazırlık Planı ve Kimlik Bilgi Kartı dokümanları dağıtıldı. Görsel ve uygulamalı olarak verilen eğitimde deprem öncesi, sırası ve sonrası yapılması gerekenler, yapısal olmayan elemanların sabitlenmesi, deprem çantası bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

wep

Eyüp Diyanet Gönüllüleri Vakfın da Halkın Deprem Hazırlığı Temel Bilgiler Semineri çerçevesinde 97 kişilik bir gruba deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasındaki davranış kalıpları aktarıldı. Deprem tehlike avının yapılmasının kurumlardaki öneminden bahsedildi. Acil durum çantasının iş yerinde, evde ve arabada olmasının önemi üzerinde duruldu. Deprem ve panik kontrolünün sağlanması için pratik yapmanın öneminden bahsedildi.

3

Üsküdar Gençlik Merkezin de yapılan Temel Afet Bilinci Semineri 25 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca seminerde eğitimcilerimizin gelişimi için İstanbul itfaiyesinden alınan yangın eğitiminden de kısa bilgiler paylaşılmıştır. Deprem öncesi hazırlık, deprem sırasında korunma ve sonrasında kullanılacak olan acil durum çantası konuları konuşulmuştur.

web1

Ümraniye- TÜRGEV Şule Yüksel Şenler Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdun da yapılan seminerde Halkın depreme hazırlığı temel eğitim bilgileri çerçevesinde deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında yapılması gerekenler ayrıntıyla anlatıldı. Deprem tehlike avı, deprem acil durum çantası ve diğer ayrıntılı hazırlık bilgileri öğrencilere verildi. Ek olarak yangın konusunda bilgilendirme yapıldı. Deprem sırasında doğru davranış kalıbının edinilmesi için örnekler verildi. 109 kişinin katılımıyla gerçekleşen seminer sunum sonrası soru cevap kısmıyla yaklaşık 2 saat sürmüştür.

web2

 

FAYDER BROSUR

2017-FayderBrosurSite-1 2017-FayderBrosurSite-2

Çeyiziniz Hazır mı? Projesi Afet Eğitimi

eyuplu-hanimlar-temel-afet-bilinci-egitimi-aliyorErdem Kültür Ahlak ve Dayanışma Derneği kapsamında yürütülen “Çeyiziniz Hazır mı? Projesi” kapsamında afet modülü çerçevesinde 10 Aralık 2014 tarihinde Eyüp Belediyesi Afife Hatun Kültür Merkezi’nde Temel Afet Bilinci Eğitimi verildi.

Eğitimde afet öncesi, sırası ve sonrası yapılması gerekenler görsel ve uygulamalı olarak katılımcılarla paylaşıldı.

 

Gönüllülük Çalıştayı

2-3 Temmuz 2013 tarihinde T.C İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdür-lüğü tarafından düzenlenen ve Beyaz Gemi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri işbirliğiyle Küçükçekmece Radisson Blu Conference Airport Hotel’de “İstanbul Gönüllülük Sistemi Güvenli Yaşam Çalıştayı” düzenlendi. Dernek adına çalışta-ya Yönetim Kurulu Başkanı Saadet Alıcı ve Genel Sekreter Reyhan Özcan işti-rak etti. Çalıştayın birinci günü “Çalışma Yöntemi, Akreditasyon ve Standardizasyon” konuları ele alındı ve “Gönüllü İşlevleri” hakkında uygulamalar yapıldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu çalıştayın ikinci gününde; “Gönüllülük Genel İlke ve Tanımları“ konulu grup çalışmaları yapıldı ve bu grup çalışmalarının sonuç-larının paylaşımı sağlandı.calıstay

Kongre Raporu

fayder kongre raporu_2013_son_Page_1

fayder kongre raporu_2013_son_Page_2

fayder kongre raporu_2013_son_Page_3

fayder kongre raporu_2013_son_Page_4

İstanbul Uluslararası Sismik Riskin Azaltılması Konferansı

T.C. İstanbul Valiliği ev sahipliğinde 8-10 Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansa 25 ülkeden 76 katılımcı, 2 Bakan, İl Valileri, İl Afet ve Acil Durum Müdürleri katıldı. 2 gün boyunca afet ile ilgili idari ve teknik konuşmalar, karşılıklı oturumlar ve bilgilendirme amaçlı sunumlar yapıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler ev sahipliğinde 8 Aralık 2009 günü Kokteyl Resepsiyonu, 9 Aralık 2009 tarihinde ise 1001 Direk Sarnıcı’nda Gala yemeği verildi. GİKAP’ı, FAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Saadet ALICI ve Reyhan ÖZCAN temsil etti.

10 Aralık 2009 Perşembe günü heyet, Topkapı Sarayı I. avlusunda yer alan Aya İrini müzesini ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü ziyaret ederek, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gökay Atilla Bostan tarafından bilgilendirildi.

zp8497586rq

6,2 Lik Deprem Korkuttu!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Ege Denizi'nde, Bozcaada'nın 50 kilometre açıklarında, saat 16.16'da, 6.2 büyüklüğünde orta şiddette deprem oldu.

Deniz tabanının 8,4 kilometre altında meydana gelen sarsıntı, İstanbul'un da aralarında bulunduğu Ege ve Marmara bölgelerindeki bazı illerde de hissedildi.

Deprem Atina'dan da hissedildi.

VALİDEN AÇIKLAMA

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Ege Denizi'nde Bozcaada açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğünde depremde, şu ana kadar herhangi bir yaralanma ya da can kaybının olmadığını söyledi.

6.2'LİK DEPREMİN ARDINDAN 20 ARTÇI SARSINTI OLDU
Saroz Körfezi açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki sarsıntının ardından aynı bölgede 20 artçı deprem daha kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi verilerine göre, saat 16.16'da meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında, aynı bölgede 20 artçı sarsıntı meydana geldi. En büyüğü 3.8 büyüklüğünde olan artçı depremler, Çanakkale il merkezinde hissedilmedi.

zp8497586rq

Afet Yönetimi Fuarı ve Konferansı

22-24 Kasım 2012 tarihlerinde, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) destekleriyle, Kimse Yok mu Derneği stratejik ortaklığında “Afet Yönetimi Fuarı ve Konferansı (IDME)” gerçekleştirildi. İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılan etkinliğe Felakette Acil Yardım Derneği (FAYDER) adına Reyhan Özcan iştirak etti. Programda, afet konusunda uzman Türk, Amerikalı ve Japon akademisyenlerle söyleşi, deprem simülatörü’nde deprem deneyimi, tırmanma duvarı aktivitesi, çocuklar, öğretmenler ve ailelere yönelik eğitici etkinlikler düzenlendi. Açılış konuşmalarını AFAD Başkanı Fuat Oktay, Kimse Yok Mu Derneği Başkanı Ünal Öztürk ve Uganda'nın Afetten Sorumlu Bakanı ve Teşkilat Başkanı Byarugaba Alex Bakunda yaptı.  ''Çok Geç Olmadan'' sloganıyla düzenlenen fuara uluslararası düzeyde de katılım oldu. Ayrıca çocuklara yönelik eğitici workshoplar yapıldı.

zp8497586rq